Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

24 Ağustos 2012 Cuma

SSK’dan kıdem tazminatı alabilir belgesi alarak işyerinden kıdem tazminatımı alarak ayrılabilir miyim?


Süre ve primi doldurduğunuzdan kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz

Soru: 1 Ocak 1985 Bağ-Kur girişimle 3720 gün prim ödedim. 2 Nisan 1999 da SSK girişim var. 3501 günde SSK ya prim ödedim. Halen SSK’ya prim ödemeye devam ediyorum. Bu durumda SSK’dan belge alarak işyerinden kıdem tazminatımı alarak ayrılabilir miyim?


Kerim PAKSOY

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartını sağlayan ancak yaşı dolduramayanlar kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Sigortalılık süresini ve prim şartını sağladığınızdan, kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, sorunuzda da belirttiğiniz gibi bulunduğunuz yerdeki sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğünden alacağınız “kıdem tazminatı alabilir” yazısını işverene ibraz etmekten ibarettir.

Ekrem SARISU - POSTA

Subscribe to RSS headline updates from:
Powered by FeedBurner